Tuesday, March 21, 2017

FCCLA State Winners

Congratulations to these students who competed in the State FCCLA Competition last week in Jackson, MS.
JOB INTERVIEW - 1ST PLACE
Ashton Grice


CHAPTER SERVICE PROJECT PORTFOLIO - 1ST PLACE
Kamisha Anderson, Kirianna McCune, & Tabitha Patie
RECYCLE & REDESIGN - 2ND PLACE
Andrea Hardin


CAREER INVESTIGATION - 2nd Place
Lakesha Love


CHAPTER SERVICE PROJECT DISPLAY - 3RD PLACE
Madelyn Edwards & Mikayla Sullivan


STATE COMPETITORS
Abbie Stewart, Nyshaunna Hardin, DJ Baxter, Essence Stricklin,
Jazlynn Jordan, Matthew Miller, Nicole Roberson, Emmanuel Thompson, & Kiera Lee


Friday, March 10, 2017

MCEF State Student of the Month

Congratulations to Drew Fulcher who was selected as the State MS Construction Education Foundation's Student of the Month for February from the the North Central District.

Clik here to read the MCEF article about Drew

Drew Fulcher
MCEF Student of the Month

Tuesday, March 7, 2017

FFA District Winners

Congratulations to these FFA students who competed in District Competition on Friday, March 3, 2017.  These students will advance to the State Competition in Jackson, MS on March 31, 2017.
AG MECHANIZATION - 1ST PLACE
Jayme Sanchez, Jordan Harris, Joseph Copeland, John Allen Clark

Monday, March 6, 2017

SkillsUSA State Competiton Winners

Congratulations to the winners who competed in SkillsUSA State Competition in Jackson on Feb. 28 - Mar. 2nd.  All first place winners qualify to compete at the National Skills USA Leadership Conference in Louisville, KY on June 19-23.

OPENING & CLOSING TEAM - 1ST PLACE
Tyrique Carter, William Sullivan, Joseph Berry, Elijah Caudill,
LaSamuel Taylor, Charlessia Mays, & Romance Perry

PLUMBING - 1ST PLACE
Will Huntley

WELDING SCULPTURE - 1ST PLACE
Richard Woodruff

SHEET METAL - 1ST PLACE
Chanley McDaniel

CHAPTER BUSINESS PROCEDURE - 2ND PLACE
Victor Mosley, Jalen Triplett, Caleb Warren,
Dylan Hunt, Tanner Luke, Darius Smith

CHAPTER DISPLAY - 3RD PLACE
Blake Sheets, Ashley Carter, Charner Estes

CNC MILLING - 2ND PLACE
Clayton Rigdon

CNC TURNING - 2ND PLACE
Drew Fulcher

JOB DEMONSTRATION - 2ND PLACE
HALEY SMITH

INDIVIDUAL WELDING - 2ND PLACE
Clark Sullivan

WELDING FABRICATION TEAM - 2ND PLACE
Tripp Brown, Kyle Jones, Christian Fulcher